Den architektury je zase tady! Co chystáme?

Pro letošní festival Den architektury 2023 jsme v Mapamátkách připravili alternativní program pro všechny, kteří rádi poznávají naše hlavní město. Individuální procházky mají v zájemcích probudit smysl pro detail a popostrčit je k tomu, aby si všímali staveb, kolem kterých prochází.

V pasáži Lucerna a CAMPu si můžete v sobotu 30/9 a neděli 1/10 vyzvednout naše skvělé letáky, a to od 10:00 do 18:00. Letos jsme se rozhodli vám představit celkem 4 trasy – Pragerovu, Mostovou, Rondokubistickou a Kubistickou. Podle nich se můžete samostatně vydat za poznáním!

Největší festival architektury u nás se letos koná od 29/9 do 5/10. Již po 13. dává Den architektury prostor architektům, průvodcům, spolkům i zástupcům veřejnosti prostor, aby společně představovali architekturu všem zájemcům. V Praze se koná přes sto akcí a jednou z nich je i alternativní program Mapamátek!

Pragerova trasa

Brutální, sobecké a agresivní, ale také vzdušné, skromné i ohleduplné. Na procházce po realizacích uznávaného i nepochopeného českého architekta aneb Pragerově trase si uděláte vlastní názor. Pojďte se s námi vydat na cestu vedoucí kolem známých i méně známých počinů Karla Pragera, který stavby navrhoval v druhé polovině minulého století!

Nová scéna Národního divadla – Karel Prager, 1973

Mostová trasa

Jestli je pro Prahu něco skutečně typické, jsou to její mosty. Řeka Vltava, ideální svojí šířkou, umožnila výstavbu velkého množství konstrukčně i esteticky ojedinělých mostních staveb. Procházka vám představí jejich estetiku i funkčnost. Věděli jste třeba, že všechny mosty v centru jsou kromě toho železničního pod Vyšehradem obloukové?

Most Legií – Antonín Balšánek, Jiří Soukup, 1901

Kubistická trasa

Jestli je Paříž kolébkou kubismu ve výtvarném umění, pak je Praha jeho kolébkou v architektuře. Zatímco obrazy složené z hranolů a jehlanů dobyly celý svět, plastické fasády s ostrými hranami nepřekročily hranice Československa. Díky tomu se z nich stal jeden z mála českých architektonických zázraků, na který se i dnes do Prahy sjíždějí návštěvníci z celého světa.

Dům Diamant – Emil Králíček, 1913

Rondokubistická trasa

Jedni ho vnímají jako symbol nového národa, druzí jako přízrak dávno překonané architektury balancující na hraně kýče. Čím je ve skutečnosti styl, pro který se ustálil název rondokubismus, ale najdete ho i pod označením národní dekorativismus, české art deco nebo obloučkový kubismus?

Švehlova kolej – Jan Chládek, 1925

TZ: Projděte se pražskými zahradami a objevte skrytá zákoutí města

Spolek Mapamátky přináší další trasu zaměřenou na architekturu Prahy, tentokrát s podtitulem „zahradní“. Tato tematická procházka je již patnáctou v pořadí a je určena pro všechny, kteří mají zájem poznat Prahu z jiné perspektivy. Klidné zahrady mohou často unikat pozornosti běžných návštěvníků, přestože skrývají historicky důležité stavby a odhalují moderní přístupy k zahradní architektuře. Můžete…

TZ: Ostré hrany kubismu a výrazné obloučky rondokubismu

Spolek Mapamátky mapuje ve svých dvou nových procházkových trasách architekturu kubistického a rondokubistického stylu. Díky trasovému webu, a nově i letáku zdarma ke stažení na mapamatky.cz, mohou zájemci navštívit přes 20 unikátních staveb a ke každé si přečíst krátký historický výklad. Díky hravému pojetí a kurátorskému výběru jednotlivých zastávek může člověk poznat Prahu z různých…

Gabriel Loci: Klášter benediktinek, ministerstvo pošt a telegrafů i hotel

Bývalý klášter sv. Gabriela s opatským kostelem Zvěstování Panny Marie je mnohem více než jen filmovou kulisou.

ČERVEN 2024: Ve znamení žen v architektuře

Akce organizované Mapamátkami, Gender Studies a projektem Ženy v architektuře. Co jsme se dozvěděli?

Ztracené v plánech

Diskuze a komentovaná procházka na téma žen v architektuře. Ve spolupráci s Gender Studies o.p.s.

Kulturní kvíz Mapamátek je zase tady!

Na kvízu Mapamátek nikdy nevíte, co čekat. Naše kola jsou rozdělena podle typu otázek a díky tomu je každé úplně jiné. A co to znamená?

Trasa o počátcích české ženské vzdělanosti

Procházka s podtématem feminismu vás zavede na místa spojená s ženskou emancipací a vzdělaností u nás. Jednotlivé zastávky představují cestu českých žen za právem volit, studovat, bavit se nebo obecně rozhodovat o svém životě. Poznejte příběhy feministek, architektek či spisovatelek, které svou vytrvalostí přetvářely společenské normy. Čeká nás cesta od počátků bojů za ženská práva až po moderní vyjádření politické, ekonomické a sociální…

Praha není jen 100 věží!

V rámci naší činnosti mapujeme pražskou architekturu a představujeme vám místa, na která byste sami třeba nezavítali! Objevujte krásu Prahy a všímejte si detailů kolem sebe s naším novým webem! Jak používat nový web se dočtete níže. Doporučené stavby i mapa míst už na vás čekají! Z jakých tras můžu vybírat? Každá trasa je tematicky…

Která místa byste v Praze neměli minout?

Kniha spolku Mapamátky vzdělává, baví a zve do ulic hlavního města i oblíbených kulturních institucí 70 unikátních staveb, 100 kilometrů procházek a nekonečno architektonických zážitků. I tak můžete popsat první knihu mladého spolku s titulem Mapamátky: 70 staveb, které byste v Praze neměli minout. Kniha obsahuje tipy na výlet za architekturou i pozvánky na výstavu,…

GHMP Art Book Fair 2023

Třetí ročník veletrhu uměleckých knih GHMP Art Book Fair proběhl na Zámku Troja 16. a 17. září. Mapamátky byly u toho! Máme velkou radost, že jsme se s vámi všemi mohli potkat. Už je to rok chvíle, kdy poprvé spatřila světlo světa naše publikace Mapamátky: 70 staveb, které byste v Praze neměli minout. Alternativní průvodce…