Která místa byste v Praze neměli minout?

Kniha spolku Mapamátky vzdělává, baví a zve do ulic hlavního města i oblíbených kulturních institucí

70 unikátních staveb, 100 kilometrů procházek a nekonečno architektonických zážitků. I tak můžete popsat první knihu mladého spolku s titulem Mapamátky: 70 staveb, které byste v Praze neměli minout. Kniha obsahuje tipy na výlet za architekturou i pozvánky na výstavu, koncert či do kina. Všech 70 staveb, mezi kterými najdete činžovní domy, vily, paláce, mosty i veřejné stavby, je uspořádano do 7 kapitol podle městských čtvrtí v rámci centra i jeho širším okolí. Ale nečekejte žádný zdlouhavý výklad. Autoři knihy z Mapamátek poskytují pohled na stavby z různých kontextů a díky krátkým textům i hravé grafice se poznávání hlavního města stává zábavnější než kdy dřív.

Procházíte se rádi Prahou a občas vás napadne, že byste se chtěli dozvědět něco víc o stavbách ve vašem okolí? Spolek Mapamátky vám nabízí odpověď. Jejich první publikace zve na poznávání architektury a v sedmi kapitolách odhaluje celkem 70 míst, které byste neměli v Praze minout. Každý si přijde na své, jelikož v obsahu najdete neobyčejně obyčejné domy, činžáky a vily, společně s honosnými paláci, kostely, mosty či industriálními areály a veřejnými stavbami. Jednotlivá místa jsou popisována z několika kontextů, jako jsou příběhy architektů, nebo obyvatel domů, můžete se těšit i na překvapivá fakta či jednoduše vysvětlené architektonické pojmy a styly. Kniha svým místním uspořádáním slouží jako netradiční průvodce a díky autorským fotografiím, jednoduchým grafikám a přehlednému textu se do příběhu staveb okamžitě zahloubáte a stane se z vás milovník architektury, i kdybyste nechtěli.

První strana knihy: Bílkova vila

Spolek Mapamátky dlouhodobě působí na poli popularizace pražské architektury a v rámci své činnosti vydává tematické trasy městem. Ty jsou dostupné na webu www.mapamatky.cz pro individuální procházky. Společně s nakladatelstvím XYZ se však členové rozhodli posunout tvorbu za hranice on-line prostředí a připravili zmíněnou knihu obsahující tipy na výlety v jednotlivých městských čtvrtích. Kromě unikátních informací ohledně samotných staveb kniha také pracuje s pozvánkami do kulturních institucí. Pokud se vydáte za dobrodružstvím do víru velkoměsta s knihou v ruce, určitě navštivte Kino Aero, Atrium na Žižkově, Bílkovu vilu, Centrum architektury a městského plánování, Centrum současného umění DOX, Kasárny Karlín, Meetfactory, Villu Pellé nebo Winternitzovu vilu. Ve výše zmíněných vám bude totiž na předem určené místo nalepen slevový kupon. Můžete si tak užít kromě dechberoucí architektury i některou z výhod, například procentuální slevu na vstup nebo lístek zcela zdarma.

Kniha Mapamátky: 70 míst, které byste v Praze neměli minout

Jak popisuje vedoucí spolku Mapamátky Marie Zákostelecká, kniha má za cíl ukázat lidem stavby v různých kontextech a probudit v nich chuť k vlastnímu poznávání města a nahlížení na něj. Dodává: „Pokud se nacházíte například ve Vršovicích, stačí knihu otevřít ve čtvrté kapitole a podívat se, jaké zajímavé stavby se nachází ve vašem okolí. Když se dojdete podívat ke kostelu svatého Václava od Josefa Gočára nebo industriálnímu areálu továrny Koh-i-noor Waldes, něco si o nich v knížce přečte, načerpáte atmosféru míst a začnete se rozhlížet, určitě vám neuniknou třeba secesní a rondokubistické domy v Moskevské ulici. A že nevíte, jak je poznat? Stačí zalistovat v knížce na jiné stránky a můžete se dozvědět i něco o jednotlivých architektonických slozích.“ Kniha je již v prodeji v knihkupectvích nebo na e-shopu Mapamátek. Jak se píše v úvodu publikace Mapamátek, kniha není pro přečtení „na jeden zátah“. Má být parťákem na každý den, kdy chcete vyrazit objevovat Prahu, ať už svítí sluníčko, nebo třeba sněží. Chcete vzít někoho na první rande, vydat se na procházku s dětmi nebo se jen tak projít po krásné Praze? Stačí knížku kdekoliv otevřít, zalistovat, vybrat si a vyrazit. Tak kde začnete vy?