Kulturní kvíz Mapamátek je zase tady!

Chcete zažít zábavný večer s přáteli, u kterého ověříte své znalosti o Praze? Tak přijďte na náš kulturní kvíz! Čekají vás otázky z historie, architektury Prahy i kultury obecně. Vědomosti ale nejsou vše! Kvíz je stavěný tak, aby měli všichni šanci a můžete se tak těšit na tipovací otázky, kde bude potřeba dát vaše hlavy opravdu dohromady – účelem je se především pobavit a něco nového se o Praze dozvědět. Jdete do toho? ZDE se můžete registrovat.

>> Registrace na kvíz jsou spuštěny <<

Zajisti místo pro svůj tým prostřednictvím registrace na našem webu. Kvíz se bude konat 23.5. 2024 v kavárně Na Boršově. Registrační poplatek 120 Kč / osoba se platí na místě. Maximální počet členů v jednom týmu je 5. Rovnou si rezervujte i termín 20.6., kdy se bude konat červnový kvíz!

Banner Newsletter

Téma dopravy i tipování

Tentokrát se budeme v otázkách proplétat uličkami historie, zastavovat se u impozantních architektonických staveb a dozvídat se ne tak známé informace o našem hlavním městě! A co spojí všechna naše kvízová kola? Pražská doprava! Tak se zaměřte na spletitou síť tramvají, autobusů a metra, která nám každý den umožňuje prozkoumávat všechny archi-poklady.

Loňské kvízy jsme si skvěle užili a moc nás potěšily pozitivní ohlasy všech účastníků. Ukázali jsme vám Prahu z úplně jiné perspektivy – položili jsme si i otázky, které vyžadovaly nejen znalost historie a architektury, ale také schopnost vnímat souvislosti, nad kterými by vás nenapadlo přemýšlet. Kolik pistáciových Fábií se vejde na Karlův most? To je ta správná otázka pro ty, kteří dokáží tipovat, trochu počítat a mají smysl pro humor. A co dát otázku o tramvajových linkách projíždějících Strossmayerovým náměstím? Dokázali byste vyjmenovat všechny?

Group 899

Pět kol plných zábavy

Na kvízu Mapamátek nikdy nevíte, co čekat. Naše kola jsou rozdělena podle typu otázek a díky tomu je každé úplně jiné. A co to znamená? To se dočtete níže!

PRVNÍ KOLO: Rozehřívačka

Rocková skupina spojovaná se Španělským sálem, nápis na oponě Národního divadla nebo mufloni v jedné z pražských nemocnic. V prvním kole prověřujeme vaše znalosti ohledně Prahy a snažíme se vás nachytat na více či méně známých fun facts! Každý člen týmu ví něco jiného a dohromady máte šanci první kolo ovládnout!

DRUHÉ KOLO: Praha za objektivem

Obrazové a zvukové ukázky, kde Praha hraje hlavní roli! Reklama na lego, hudební klipy PSH a taky spousta filmů natočených u nás v Praze. Ptali jsme se na slavná místa z Pelíšků, Orlando Blooma jako tvář českého pivovaru a nechyběl ani výjev z filmu Wima Wenderse na jedné z budov na naší skleněné trase. Doporučujeme přibrat do týmu nějakého cinefila!

TŘETÍ KOLO: Praha kolébkou možností

Složitější otázky si necháváme na třetí kolo. Výhodou je, že tady máte na výběr z několika možností. Český showbusiness se střídá s hádáním místních názvů nebo nápisů na budovách. Jak se říká Těšnovskému tunelu? A který herec nahý přeběhl Staromák? Bude se vám hodit, když alespoň jeden z týmu má štěstí ve hře a dokáže ovládnout i otázky, kde si nebudete 100% jistí.

ČTVRTÉ KOLO: Tipni si!

Vědomosti vám většinou ve čtvrtém kole nepomůžou, ale aspoň mají všichni stejnou šanci. Prověříme vašeho týmového ducha, shodnout se na jednom čísle v naprosto random otázkách není vždy nejjednodušší! Kolik fotbalových hřišť by se vešlo na Václavák? A kolik skleněných tabulí tvoří fasádu Nové scény Národního divadla. Kolik zvířat má pražská ZOO a do kolika zemí létají přímé linky z letiště Václava Havla? Těšíme na vaše tipy. Kdo bude nejblíž dostává nejvíc bodů!

PÁTÉ KOLO: Ukažte, co ve vás je!

Poznejte ulici podle leteckého snímku nebo sídliště podle schwarzplánu! Nestačí? Co takhle zakreslování do slepé mapy nebo řazení staveb podle data vzniku nebo demolice. V posledním kole spojíte všechny síly dohromady a k vědomostem je třeba přidat logika a kreativita. Jen tak může vás tým uspět a stát se kvízovým šampionem.

Tak se připravte na kulturní dobrodružství, kde budeme spojovat minulost, přítomnost a budoucnost Prahy, vše s nádechem zábavy a poznání. A kdo ví, možná právě vy se stanete mistrem naší kvízové sezóny! Body z jednotlivých večerů se vám sčítají a na konci vyhlásíme celkového vítěze. Loni to byl tým Modrá je dobrá. Obhájí titul i v sezóně 2024?

Dsc 0440

Trasa o počátcích české ženské vzdělanosti

Procházka s podtématem feminismu vás zavede na místa spojená s ženskou emancipací a vzdělaností u nás. Jednotlivé zastávky představují cestu českých žen za právem volit, studovat, bavit se nebo obecně rozhodovat o svém životě. Poznejte příběhy feministek, architektek či spisovatelek, které svou vytrvalostí přetvářely společenské normy. Čeká nás cesta od počátků bojů za ženská práva až po moderní vyjádření politické, ekonomické a sociální…

Praha není jen 100 věží!

V rámci naší činnosti mapujeme pražskou architekturu a představujeme vám místa, na která byste sami třeba nezavítali! Objevujte krásu Prahy a všímejte si detailů kolem sebe s naším novým webem! Jak používat nový web se dočtete níže. Doporučené stavby i mapa míst už na vás čekají! Z jakých tras můžu vybírat? Každá trasa je tematicky…

Den architektury je zase tady! Co chystáme?

Pro letošní festival Den architektury 2023 jsme v Mapamátkách připravili alternativní program pro všechny, kteří rádi poznávají naše hlavní město. Individuální procházky mají v zájemcích probudit smysl pro detail a popostrčit je k tomu, aby si všímali staveb, kolem kterých prochází. V pasáži Lucerna a CAMPu si můžete v sobotu 30/9 a neděli 1/10 vyzvednout…

Která místa byste v Praze neměli minout?

Kniha spolku Mapamátky vzdělává, baví a zve do ulic hlavního města i oblíbených kulturních institucí 70 unikátních staveb, 100 kilometrů procházek a nekonečno architektonických zážitků. I tak můžete popsat první knihu mladého spolku s titulem Mapamátky: 70 staveb, které byste v Praze neměli minout. Kniha obsahuje tipy na výlet za architekturou i pozvánky na výstavu,…

GHMP Art Book Fair 2023

Třetí ročník veletrhu uměleckých knih GHMP Art Book Fair proběhl na Zámku Troja 16. a 17. září. Mapamátky byly u toho! Máme velkou radost, že jsme se s vámi všemi mohli potkat. Už je to rok chvíle, kdy poprvé spatřila světlo světa naše publikace Mapamátky: 70 staveb, které byste v Praze neměli minout. Alternativní průvodce…