Trasa o počátcích české ženské vzdělanosti

Procházka s podtématem feminismu vás zavede na místa spojená s ženskou emancipací a vzdělaností u nás. Jednotlivé zastávky představují cestu českých žen za právem volit, studovat, bavit se nebo obecně rozhodovat o svém životě. Poznejte příběhy feministek, architektek či spisovatelek, které svou vytrvalostí přetvářely společenské normy. Čeká nás cesta od počátků bojů za ženská práva až po moderní vyjádření politické, ekonomické a sociální rovnosti.

Vyrazit na feministickou trasu!

Ženy mohou

Feministická trasa vznikla ve spolupráci s Gender Studies, o.p.s. a je volným navázáním na webovou stránku „Ženy mohou“ vytvořenou v rámci projektu Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové – po stopách ženské vzdělanosti. K textům o osudech významných českých žen jsme za Mapamátky doplnili architektonické detaily a historii jednotlivých budov, které stály v pozadí událostí.

Chci se dozvědět o projektu více!

První česká architektka

Milada Petříková-Pavlíková, první česká architektka, navrhla dům ve 30. letech pro feministický spolek – Ženský klub český. Sama byla jeho členkou a projekt vypracovala bez nároku na honorář. Aby bylo možné výstavbu financovat, založily členky klubu družstvo a na stavbu se složily z vlastních prostředků a úvěru spláceného z členských příspěvků. Směli do domu muži? To zjistíte, když se k domu vypravíte. Nachází se hned vedle Václavského náměstí.

Který dům v trase je od Milady Petříkové-Pavlíkové?

We Should Have a Talk

Téma feminismu či ženská emancipace nepatří jen do přednáškových sálů a diskuzí na internetu. To dosvědčuje nová instalace projektu Praho! V podchodu u metra v Jinonicích vznikla interaktivní instalace, která reflektuje tato témata a pohled společnosti. Skrze básně ve veřejném prostoru projekt Praho! sbírá výpovědi kolemjdoucích. Právě tak získává cenné podklady pro svou tvorbu. Podchod najdete mezi zastávkami navíc u feministické trasy.

Kde podchod najdu?

Feministicka Trasa Prispevky Podchod 1

Vyrazte na procházku a prozkoumejte architekturu i počátky české ženské vzdělanosti u nás. Budeme rádi, když budete sdílet své fotografie na Instagramu a označíte @mapamatky.

Pokud chcete mít všechny informace vždy jako první, přihlaste se k našemu Newsletteru.

Kulturní kvíz Mapamátek je zase tady!

Na kvízu Mapamátek nikdy nevíte, co čekat. Naše kola jsou rozdělena podle typu otázek a díky tomu je každé úplně jiné. A co to znamená?

Praha není jen 100 věží!

V rámci naší činnosti mapujeme pražskou architekturu a představujeme vám místa, na která byste sami třeba nezavítali! Objevujte krásu Prahy a všímejte si detailů kolem sebe s naším novým webem! Jak používat nový web se dočtete níže. Doporučené stavby i mapa míst už na vás čekají! Z jakých tras můžu vybírat? Každá trasa je tematicky…

Den architektury je zase tady! Co chystáme?

Pro letošní festival Den architektury 2023 jsme v Mapamátkách připravili alternativní program pro všechny, kteří rádi poznávají naše hlavní město. Individuální procházky mají v zájemcích probudit smysl pro detail a popostrčit je k tomu, aby si všímali staveb, kolem kterých prochází. V pasáži Lucerna a CAMPu si můžete v sobotu 30/9 a neděli 1/10 vyzvednout…

Která místa byste v Praze neměli minout?

Kniha spolku Mapamátky vzdělává, baví a zve do ulic hlavního města i oblíbených kulturních institucí 70 unikátních staveb, 100 kilometrů procházek a nekonečno architektonických zážitků. I tak můžete popsat první knihu mladého spolku s titulem Mapamátky: 70 staveb, které byste v Praze neměli minout. Kniha obsahuje tipy na výlet za architekturou i pozvánky na výstavu,…

GHMP Art Book Fair 2023

Třetí ročník veletrhu uměleckých knih GHMP Art Book Fair proběhl na Zámku Troja 16. a 17. září. Mapamátky byly u toho! Máme velkou radost, že jsme se s vámi všemi mohli potkat. Už je to rok chvíle, kdy poprvé spatřila světlo světa naše publikace Mapamátky: 70 staveb, které byste v Praze neměli minout. Alternativní průvodce…