Spolek Mapamátky mapuje ve svých dvou nových procházkových trasách architekturu kubistického a rondokubistického stylu. Díky trasovému webu, a nově i letáku zdarma ke stažení na mapamatky.cz, mohou zájemci navštívit přes 20 unikátních staveb a ke každé si přečíst krátký historický výklad. Díky hravému pojetí a kurátorskému výběru jednotlivých zastávek může člověk poznat Prahu z různých úhlů pohledu a projít se tak po čtvrtích jako jsou Vyšehrad, Nové Město, Staré Město, Vinohrady a Žižkov. Pokud zvědavci chtějí poznávat tyto styly i za hranice procházek, Mapamátky nabízí 27 tipů, kam se dále v Praze podívat. Vydejte se s Mapamátkami za dobrodružstvím i vy!
19. 6. 2023, Praha
Zatímco kubistické obrazy složené z hranolů a jehlanů dobyly celý svět, plastické fasády s ostrými hranami nepřekročily hranice Československa. Díky tomu se z nich stal jeden z mála českých architektonických zázraků, na který se i dnes do Prahy sjíždějí návštěvníci z celého světa. Rondokubismus zas jedni vnímají jako symbol nového národa, druzí jako přízrak dávno překonané architektury balancující na hraně kýče. Oba architektonické styly jsou v současnosti předmětem vycházkových tras spolku Mapamátky, který dlouhodobě působí na poli popularizace pražské architektury. Jejich cílem bylo vytvořit dostupný soupis staveb v těchto stylech a nabídnout tak zájemcům možnost poznat Prahu zase o něco lépe.
Kubistická a Rondokubistická trasa jsou individuálně dostupné na webu mapamatky.cz a procházka s odkazem na orientační mapu, fotografiemi a texty k jednotlivým zastávkám je doplněna volně přístupným letákem ve formátu pdf ke stažení. Ti, co vyrazí na trasu, se tak nemusí stále dívat do telefonu, ale mohou městem procházet s letákem přímo na míru. Každý z letáků také obsahuje interaktivní prvek, který má návštěvníky tras udržet na pozoru! Poznáte jednotlivé kubistické detaily? A zvládnete bez chyby vyplnit záludný architektonický kvíz prověřující váš pozorovací smysl? Letáky obsahují i desítky dalších míst, za kterými se mohou lidé samostatně vydat.
Spolek zmapoval veškerou kubistickou a rondokubistickou architekturu v Praze včetně mohutných veřejných a kulturních budov až po obyčejné, ne však méně architektonicky zajímavé činžáky. Jak uvádí vedoucí spolku Mapamátky, Marie Zákostelecká: „Hlavním cílem je ukázat lidem nevšednost toho, co se kolem nich nachází a naučit je dívat se kolem sebe. Tentokrát jsme se s týmem pustili do mapování unikátních architektonických stylů kubismu a rondokubismu. Jsme totiž pyšní, že v Praze máme desítky staveb pod ně spadající. To opravdu jinde nenajdete.“ Mimo trasy nacházející se na webu, které jsou dostupné pro individuální využití, vydaly Mapamátky loni na podzim první publikaci s titulem Mapamátky: 70 staveb, které byste neměli v Praze minout. Ta je dostupná na webových stránkách spolku.