Petrohradská kolektiv

První zmínku o historii Vršovic, tehdejší malé vesnici, rozrůstající se v údolí potoka Botiče, můžeme najít v listinách z 11. století. Ačkoliv dnes se jedná o celkem rozlehlou čtvrť, dříve se život točil kolem Vršovické tvrze a barokního kostela svatého Mikuláše, u nějž dodnes můžeme najít domky původní zástavby. Přelomový byl rok 1902, kdy Vršovice získaly statut města a ve stejném roce byla i otevřena Waldesova továrna Koh-i-noor na výrobu slavných patentků a jiné galanterie. Řemeslná výroba ustupuje průmyslu a s postupnou industrializací se mění i podoba a charakter oblasti. V roce 1903 v tehdejší Brožikově, dnes Petrohradské, ulici vzniká mlýn s pekárnou. Ten zanikl v roce 1937 a namísto kvásku se začaly do nárožního domu navážet kakaové boby. Čokoládovna i s prodejnou cukrovinek pak ustoupila v 50. letech montážní dílně a na začátku 21. století ztrácí stavba své využití úplně. Do budoucna má na nároží stát rezidenční novostavba, ale do té doby vdechuje opuštěnému objektu život Petrohradská kolektiv. Tato iniciativa oživila oprýskanou novorenesanční fasádu pomocí černobílé siluety, ale hlavně našla dočasné využití pro vnitřní prostory. Naplňuje jednotlivé místnosti i vnitroblok kulturou a kreativními lidmi, kteří mohou využívat multifunkční sál, 36 ateliérů pro rezidenční umělce, nahrávací a fotografické studio, galerii, kino, kavárnu a v neposlední řadě otevřenou vnitřní dvoranu, kde se pořádá nespočet koncertů a jiných akcí.

Otevírací doba:

Venkovní bar
po-pá 17–22

KLUB Petrohradská
po-pá 7:30 – 23:00

Petrohradská 438/13, 101 00 Praha 10 - Vršovice

Petrohradská kolektiv – Petrohradská 438/13, Vršovice

Když dojdete až sem, v místním venkovním baru vám je k dispozici kniha plná kreativity. Rádi bychom věnovali prostor poezii. Můžete psát vše, co vás napadne. Pravidla zde neexistují a není třeba se ničím řídit.

Zároveň bychom vás rádi poprosili, abyste knihu i psací materiál vraceli. Děkujeme.

Pro sledování návštěvnosti webu používáme analytická cookies. Díky vašemu souhlasu s jejich použitím nám umožníte anonymně zaznamenat počet návštěv na webu, odkud jste k nám přišli a jak dlouho si naše stránky prohlížíte.

Vedlejším účinkem vašeho souhlasu bude obří dávka motivace pro naši práci.