Trasa o počátcích české ženské vzdělanosti

Procházka s podtématem feminismu vás zavede na místa spojená s ženskou emancipací a vzdělaností u nás. Jednotlivé zastávky představují cestu českých žen za právem volit, studovat, bavit se nebo obecně rozhodovat o svém životě. Poznejte příběhy feministek, architektek či spisovatelek, které svou vytrvalostí přetvářely společenské normy. Čeká nás cesta od počátků bojů za ženská práva až po moderní vyjádření politické, ekonomické a sociální rovnosti.

Vyrazit na feministickou trasu!

Ženy mohou

Feministická trasa vznikla ve spolupráci s Gender Studies, o.p.s. a je volným navázáním na webovou stránku „Ženy mohou“ vytvořenou v rámci projektu Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové – po stopách ženské vzdělanosti. K textům o osudech významných českých žen jsme za Mapamátky doplnili architektonické detaily a historii jednotlivých budov, které stály v pozadí událostí.

Chci se dozvědět o projektu více!

První česká architektka

Milada Petříková-Pavlíková, první česká architektka, navrhla dům ve 30. letech pro feministický spolek – Ženský klub český. Sama byla jeho členkou a projekt vypracovala bez nároku na honorář. Aby bylo možné výstavbu financovat, založily členky klubu družstvo a na stavbu se složily z vlastních prostředků a úvěru spláceného z členských příspěvků. Směli do domu muži? To zjistíte, když se k domu vypravíte. Nachází se hned vedle Václavského náměstí.

Který dům v trase je od Milady Petříkové-Pavlíkové?

We Should Have a Talk

Téma feminismu či ženská emancipace nepatří jen do přednáškových sálů a diskuzí na internetu. To dosvědčuje nová instalace projektu Praho! V podchodu u metra v Jinonicích vznikla interaktivní instalace, která reflektuje tato témata a pohled společnosti. Skrze básně ve veřejném prostoru projekt Praho! sbírá výpovědi kolemjdoucích. Právě tak získává cenné podklady pro svou tvorbu. Podchod najdete mezi zastávkami navíc u feministické trasy.

Kde podchod najdu?

Feministicka Trasa Prispevky Podchod 1

Vyrazte na procházku a prozkoumejte architekturu i počátky české ženské vzdělanosti u nás. Budeme rádi, když budete sdílet své fotografie na Instagramu a označíte @mapamatky.

Pokud chcete mít všechny informace vždy jako první, přihlaste se k našemu Newsletteru.

Architektura mimo Prahu: vydejte se za Vilou Volman!

Winternitzovu a Müllerovu vilu už jste s nadšením prošli a Vila Tugendhat je příliš daleko? Navštivte funkcionalistický klenot ve středočeských Čelákovicích, jen půl hodiny vlakem z Hlavního nádraží! Opravdu je to takový kousek? Polopravdy stranou. Pokud se plánujete do Čelákovic vydat vlakem, tak se připravte, že vás z nádraží čeká ještě půlhodinová, leč velmi příjemná…

Hledání “ztraceného” kouzla vánoční Prahy. Dá se ještě najít autentická atmosféra Vánoc?

Máte poslední roky pocit, že se vám ta pravá vánoční atmosféra, jak ji znáte z dětských let, vyhýbá obloukem? Určitě nejste sami. Koneckonců - nahlížení na svět dětskýma očima je nenávratně pryč a komercionalizace Vánoc v podobě přihlouplých reklam a vysmátých Santa Clausů tomu příliš nepomáhá. Vězte ale, že naše hlavní město stálé skýtá místa,…

Den architektury 2024 očima fotografů

Jaké akce jsme si pro vás letos připravili?

Prozkoumejte s námi interiéry učitelských domů od architekta Otakara Novotného

Interiér jednoho z kubistických skvostů Prahy.

Projděte se pražskými zahradami a objevte skrytá zákoutí města

Spolek Mapamátky přináší další trasu zaměřenou na architekturu Prahy, tentokrát s podtitulem „zahradní“. Tato tematická procházka je již patnáctou v pořadí a je určena pro všechny, kteří mají zájem poznat Prahu z jiné perspektivy. Klidné zahrady mohou často unikat pozornosti běžných návštěvníků, přestože skrývají historicky důležité stavby a odhalují moderní přístupy k zahradní architektuře. Můžete…

Ostré hrany kubismu a výrazné obloučky rondokubismu

Spolek Mapamátky mapuje ve svých dvou nových procházkových trasách architekturu kubistického a rondokubistického stylu. Díky trasovému webu, a nově i letáku zdarma ke stažení na mapamatky.cz, mohou zájemci navštívit přes 20 unikátních staveb a ke každé si přečíst krátký historický výklad. Díky hravému pojetí a kurátorskému výběru jednotlivých zastávek může člověk poznat Prahu z různých…

Gabriel Loci: Klášter benediktinek, ministerstvo pošt a telegrafů i hotel

Bývalý klášter sv. Gabriela s opatským kostelem Zvěstování Panny Marie je mnohem více než jen filmovou kulisou.

ČERVEN 2024: Ve znamení žen v architektuře

Akce organizované Mapamátkami, Gender Studies a projektem Ženy v architektuře. Co jsme se dozvěděli?

Ztracené v plánech

Diskuze a komentovaná procházka na téma žen v architektuře. Ve spolupráci s Gender Studies o.p.s.

Kulturní kvíz Mapamátek je zase tady!

Na kvízu Mapamátek nikdy nevíte, co čekat. Naše kola jsou rozdělena podle typu otázek a díky tomu je každé úplně jiné. A co to znamená?