Prozkoumejte s námi interiéry učitelských domů od architekta Otakara Novotného

Jestli je Paříž kolébkou kubismu ve výtvarném umění, pak je Praha jeho kolébkou v architektuře. Zatímco obrazy složené z hranolů a jehlanů dobyly celý svět, plastické fasády s ostrými hranami nepřekročily hranice Československa. Díky tomu se z nich stal jeden z mála českých architektonických zázraků, na který se i dnes do Prahy sjíždějí návštěvníci z celého světa. Na našem webu najdete celou trasu věnovanou tomuto architektonickému stylu, ale  dnes se zaměříme speciálně na jednu ze zastávek  – Učitelské  domy stojící hned vedle slavného hotelu InterContinental jistě zvenku okouzlí mistrně pojatou fasádou, ale jak asi vypadají zevnitř?

Učitelské 11

Výstavba tří kubistických domů s jednotným designem, které navrhl Otakar Novotný pro Družstvo pro stavbu učitelských domů, probíhala v letech 1919 až 1921. Vskutku talentovaný a všestranný architekt Otakar Novotný si za svou dlouholetou kariéru vyzkoušel mnoho architektonických stylů – od secese přes předválečnou modernu až po čistý funkcionalismus. Proto nemůže být překvapením, že se na čas ponořil i do vod kubismu.

Domy byly navrženy jako dva řadové a jeden rohový, všechny se stejným architektonickým výrazem. Kubistický dekor používající geometrické obrazce je patrný již při vstupu. Kubistické detaily doplňuje paleta pestrých barev, která dává vyniknout ozdobné kované brance i motivu krystalické gotické klenby.

Interiéru dominují národní barvy – červená a bílá. Schodiště je zdobeno zábradlím s kubistickými vzory a na podlahách zase zaujmou geometricky skládané kachličky.

Ostré hrany najdeme i na dalších detailech, jako jsou kliky na otevírání oken či madlo zábradlí. Vše odpovídá filosofii tzv. Gesamtkunstwerku, kdy architekt navrhoval dům od celkové koncepce až k nejmenšímu detailu.

Domy slouží jako obytné, proto prosíme všechny, aby respektovali soukromí tamních obyvatel. O to více si vážíme možnosti navštívit interiér takto ojedinělého kubistického souboru.

Den architektury 2024 očima fotografů

Jaké akce jsme si pro vás letos připravili?

Projděte se pražskými zahradami a objevte skrytá zákoutí města

Spolek Mapamátky přináší další trasu zaměřenou na architekturu Prahy, tentokrát s podtitulem „zahradní“. Tato tematická procházka je již patnáctou v pořadí a je určena pro všechny, kteří mají zájem poznat Prahu z jiné perspektivy. Klidné zahrady mohou často unikat pozornosti běžných návštěvníků, přestože skrývají historicky důležité stavby a odhalují moderní přístupy k zahradní architektuře. Můžete…

Ostré hrany kubismu a výrazné obloučky rondokubismu

Spolek Mapamátky mapuje ve svých dvou nových procházkových trasách architekturu kubistického a rondokubistického stylu. Díky trasovému webu, a nově i letáku zdarma ke stažení na mapamatky.cz, mohou zájemci navštívit přes 20 unikátních staveb a ke každé si přečíst krátký historický výklad. Díky hravému pojetí a kurátorskému výběru jednotlivých zastávek může člověk poznat Prahu z různých…

Gabriel Loci: Klášter benediktinek, ministerstvo pošt a telegrafů i hotel

Bývalý klášter sv. Gabriela s opatským kostelem Zvěstování Panny Marie je mnohem více než jen filmovou kulisou.

ČERVEN 2024: Ve znamení žen v architektuře

Akce organizované Mapamátkami, Gender Studies a projektem Ženy v architektuře. Co jsme se dozvěděli?

Ztracené v plánech

Diskuze a komentovaná procházka na téma žen v architektuře. Ve spolupráci s Gender Studies o.p.s.

Kulturní kvíz Mapamátek je zase tady!

Na kvízu Mapamátek nikdy nevíte, co čekat. Naše kola jsou rozdělena podle typu otázek a díky tomu je každé úplně jiné. A co to znamená?

Trasa o počátcích české ženské vzdělanosti

Procházka s podtématem feminismu vás zavede na místa spojená s ženskou emancipací a vzdělaností u nás. Jednotlivé zastávky představují cestu českých žen za právem volit, studovat, bavit se nebo obecně rozhodovat o svém životě. Poznejte příběhy feministek, architektek či spisovatelek, které svou vytrvalostí přetvářely společenské normy. Čeká nás cesta od počátků bojů za ženská práva až po moderní vyjádření politické, ekonomické a sociální…

Praha není jen 100 věží!

V rámci naší činnosti mapujeme pražskou architekturu a představujeme vám místa, na která byste sami třeba nezavítali! Objevujte krásu Prahy a všímejte si detailů kolem sebe s naším novým webem! Jak používat nový web se dočtete níže. Doporučené stavby i mapa míst už na vás čekají! Z jakých tras můžu vybírat? Každá trasa je tematicky…

Den architektury je zase tady! Co chystáme?

Pro letošní festival Den architektury 2023 jsme v Mapamátkách připravili alternativní program pro všechny, kteří rádi poznávají naše hlavní město. Individuální procházky mají v zájemcích probudit smysl pro detail a popostrčit je k tomu, aby si všímali staveb, kolem kterých prochází. V pasáži Lucerna a CAMPu si můžete v sobotu 30/9 a neděli 1/10 vyzvednout…