Spolek Mapamátky přináší další trasu zaměřenou na architekturu Prahy, tentokrát s podtitulem „zahradní“. Tato tematická procházka je již patnáctou v pořadí a je určena pro všechny, kteří mají zájem poznat Prahu z jiné perspektivy. Klidné zahrady mohou často unikat pozornosti běžných návštěvníků, přestože skrývají historicky důležité stavby a odhalují moderní přístupy k zahradní architektuře. Můžete se těšit třeba na místo ukrývající nepříliš známou stavbu architekta Pavla Janáka, tunel od architekta Josefa Pleskota, krásná schodiště a záhony nebo současné intervence či rekonstrukce.
5. 9. 2024, Praha
Nová zahradní trasa od spolku Mapamátky vás provede zelenými oázami v centru Prahy, kde si můžete odpočinout od městského ruchu a přitom objevovat historické a architektonické dědictví. Na trase se setkáte s rozmanitými prostory, od menších skrytých zahrad až po ty rozsáhlé. Jak by asi vypadala Praha bez svých zelených ploch? A jak by se změnila její architektura, kdyby chyběly parky a zahrady? Odborníci i laici se shodují, že právě zeleň na svazích, v parcích a zahradách dodává Praze její nezaměnitelný charakter.
Trasa je dostupná zdarma na webu mapamatky.cz a můžete ji absolvovat kdykoliv se vám to hodí, jelikož slouží jako individuální průvodce. V nabídce je jak česká, tak anglická verze. „Praha je nejen město plné historických budov, ale i nádherných zahrad, které jsou nedílnou součástí architektury města. Tato trasa nabízí unikátní možnost poznat zelené oázy, které jsou klíčovým prvkem historického a kulturního kontextu Prahy,“ vysvětluje architekt Štěpán Beneš ze spolku Mapamátky, který má na starosti dramaturgii tras a doprovodného programu. Z míst na trase vyzdvihuje Pleskotův tunel, klášterní zahrady s kavárnou Anežka nebo výhled z Bastionu U Božích muk.
Trasy spolku Mapamátky jsou navrženy tak, aby vám umožnily poznávat Prahu vlastním tempem a stylovým způsobem. Stačí si na webu vybrat jedno z již patnácti témat, které vás zajímá, otevřít si trasu v telefonu, rozkliknout si navigaci a vydat se poznávat město. Každá zastávka na trase má na webu fotografie a autorský text, který vám přiblíží historii i zajímavá fakta o jednotlivých stavbách. Na webu je dostupná také mapa všech míst, ve které se díky geolokaci dozvíte, jaké další stavby spolek Mapamátky doporučuje v okolí navštívit. Můžete vybírat z témat jako jsou brutalistní Praha, rondokubismus a kubismus, pražské mosty, budovy spojené s hudbou, skleněné prvky staveb a mnoho dalších.
Spolek Mapamátky se dlouhodobě věnuje popularizaci architektonického a kulturního dědictví Prahy. Na jejich webových stránkách nyní naleznete více než 150 pečlivě vybraných staveb, které stojí za to navštívit. Místa, která vám na první pohled mohou připadat běžná, se díky Mapamátkám promění v neobyčejné zážitky plné objevování a poznávání. „Naším cílem je přiblížit lidem pražskou architekturu a historii. Chceme, aby lidé poznávali Prahu do hloubky, nejen přes známé památky, ale i skrze skrytější, avšak neméně významná místa. Naše nová trasa je skvělým příkladem toho, co Mapamátky nabízejí – možnost objevovat město zcela novým způsobem,“ říká popularizátorka architektury Marie Zákostelecká, předsedkyně a vedoucí spolku Mapamátky. Také zve zájemce na jejich další aktivity, jako jsou komentované procházky v rámci festivalu Den architektury a kulturní hospodské kvízy.