Ve dnech 18. a 25. června proběhly dvě výjimečné akce organizované Mapamátkami, Gender Studies a projektem Ženy v architektuře. Obě události se zaměřily na významný přínos žen v architektuře a jejich roli v této profesi.
Úterý 18/06: Ztracené v plánech: Ženské stopy v architektuře
>>> ZÁZNAM Z DISKUZE SI MŮŽETE PŘEHRÁT ZDE <<<
První akce se konala 18. června a nesla název „Ženské stopy v architektuře“. Diskuze se věnovala historickému a současnému postavení žen v architektonické profesi. Náš Štěpán z Mapamátek vedl diskuzi s Klárou Brůhovou z projektu Ženy v architektuře a Markétou Štěpánovou z Gender Studies. Společně diskutovali o výzvách, kterým ženy v tomto oboru čelily v druhé polovině 20. století a jak vypadá situace dnes. Byly prezentovány příběhy průkopnic architektury, které se musely prosadit v prostředí dominovaném muži. Diskuze přinesla hlubší porozumění tomu, jak se architektky postupně etablovaly a jaké překážky musely překonávat. Významným poznatkem bylo i to, že jsme v architektuře zvyklí stavby připisovat jednomu zvučnému jménu, ale za návrhy stojí celé kolektivy lidí, což by se nemělo přehlížet. Padlo i několik otázek z publika a veřejná debata přinesla nový vhled na toto téma.
Úterý 25/06: Ztracené v plánech: Po stopách architektek v centru města
Druhá akce proběhla 25. června a měla formu komentované procházky po Praze. Účastníci se seznámili s díly významných českých architektek, jako jsou Milada Petříková-Pavlíková, Alena Šrámková, Věra Machoninová nebo sochařka Jaroslava Brychtová. Procházka nabídla nejen pohled na architektonickou hodnotu jednotlivých staveb, ale také osobní příběhy těchto výjimečných žen. Věděli jste, že dům ČKD na Můstku byl prohlášen za kulturní památku jen 9 let po jeho dokončení? To je nejkratší čas v historii. Účastníci ocenili možnost vidět teorii přenesenou do praxe a prozkoumat stavby, které formovaly tvář města.
Organizace Mapamátky, Gender Studies a projekt Ženy v architektuře úspěšně spojily své síly, aby přinesly nové perspektivy na ženský přínos v architektuře a inspirovaly další generace architektek. Děkujeme za spolupráci.