ČERVEN 2024: Ve znamení žen v architektuře

Ve dnech 18. a 25. června proběhly dvě výjimečné akce organizované Mapamátkami, Gender Studies a projektem Ženy v architektuře. Obě události se zaměřily na významný přínos žen v architektuře a jejich roli v této profesi.

Úterý 18/06: Ztracené v plánech: Ženské stopy v architektuře

>>> ZÁZNAM Z DISKUZE SI MŮŽETE PŘEHRÁT ZDE <<<

První akce se konala 18. června a nesla název „Ženské stopy v architektuře“. Diskuze se věnovala historickému a současnému postavení žen v architektonické profesi. Náš Štěpán z Mapamátek vedl diskuzi s Klárou Brůhovou z projektu Ženy v architektuře a Markétou Štěpánovou z Gender Studies. Společně diskutovali o výzvách, kterým ženy v tomto oboru čelily v druhé polovině 20. století a jak vypadá situace dnes. Byly prezentovány příběhy průkopnic architektury, které se musely prosadit v prostředí dominovaném muži. Diskuze přinesla hlubší porozumění tomu, jak se architektky postupně etablovaly a jaké překážky musely překonávat. Významným poznatkem bylo i to, že jsme v architektuře zvyklí stavby připisovat jednomu zvučnému jménu, ale za návrhy stojí celé kolektivy lidí, což by se nemělo přehlížet. Padlo i několik otázek z publika a veřejná debata přinesla nový vhled na toto téma.

Úterý 25/06: Ztracené v plánech: Po stopách architektek v centru města

Druhá akce proběhla 25. června a měla formu komentované procházky po Praze. Účastníci se seznámili s díly významných českých architektek, jako jsou Milada Petříková-Pavlíková, Alena Šrámková, Věra Machoninová nebo sochařka Jaroslava Brychtová. Procházka nabídla nejen pohled na architektonickou hodnotu jednotlivých staveb, ale také osobní příběhy těchto výjimečných žen. Věděli jste, že dům ČKD na Můstku byl prohlášen za kulturní památku jen 9 let po jeho dokončení? To je nejkratší čas v historii. Účastníci ocenili možnost vidět teorii přenesenou do praxe a prozkoumat stavby, které formovaly tvář města.

Organizace Mapamátky, Gender Studies a projekt Ženy v architektuře úspěšně spojily své síly, aby přinesly nové perspektivy na ženský přínos v architektuře a inspirovaly další generace architektek. Děkujeme za spolupráci.

Den architektury 2024 očima fotografů

Jaké akce jsme si pro vás letos připravili?

Prozkoumejte s námi interiéry učitelských domů od architekta Otakara Novotného

Interiér jednoho z kubistických skvostů Prahy.

Projděte se pražskými zahradami a objevte skrytá zákoutí města

Spolek Mapamátky přináší další trasu zaměřenou na architekturu Prahy, tentokrát s podtitulem „zahradní“. Tato tematická procházka je již patnáctou v pořadí a je určena pro všechny, kteří mají zájem poznat Prahu z jiné perspektivy. Klidné zahrady mohou často unikat pozornosti běžných návštěvníků, přestože skrývají historicky důležité stavby a odhalují moderní přístupy k zahradní architektuře. Můžete…

Ostré hrany kubismu a výrazné obloučky rondokubismu

Spolek Mapamátky mapuje ve svých dvou nových procházkových trasách architekturu kubistického a rondokubistického stylu. Díky trasovému webu, a nově i letáku zdarma ke stažení na mapamatky.cz, mohou zájemci navštívit přes 20 unikátních staveb a ke každé si přečíst krátký historický výklad. Díky hravému pojetí a kurátorskému výběru jednotlivých zastávek může člověk poznat Prahu z různých…

Gabriel Loci: Klášter benediktinek, ministerstvo pošt a telegrafů i hotel

Bývalý klášter sv. Gabriela s opatským kostelem Zvěstování Panny Marie je mnohem více než jen filmovou kulisou.

Ztracené v plánech

Diskuze a komentovaná procházka na téma žen v architektuře. Ve spolupráci s Gender Studies o.p.s.

Kulturní kvíz Mapamátek je zase tady!

Na kvízu Mapamátek nikdy nevíte, co čekat. Naše kola jsou rozdělena podle typu otázek a díky tomu je každé úplně jiné. A co to znamená?

Trasa o počátcích české ženské vzdělanosti

Procházka s podtématem feminismu vás zavede na místa spojená s ženskou emancipací a vzdělaností u nás. Jednotlivé zastávky představují cestu českých žen za právem volit, studovat, bavit se nebo obecně rozhodovat o svém životě. Poznejte příběhy feministek, architektek či spisovatelek, které svou vytrvalostí přetvářely společenské normy. Čeká nás cesta od počátků bojů za ženská práva až po moderní vyjádření politické, ekonomické a sociální…

Praha není jen 100 věží!

V rámci naší činnosti mapujeme pražskou architekturu a představujeme vám místa, na která byste sami třeba nezavítali! Objevujte krásu Prahy a všímejte si detailů kolem sebe s naším novým webem! Jak používat nový web se dočtete níže. Doporučené stavby i mapa míst už na vás čekají! Z jakých tras můžu vybírat? Každá trasa je tematicky…

Den architektury je zase tady! Co chystáme?

Pro letošní festival Den architektury 2023 jsme v Mapamátkách připravili alternativní program pro všechny, kteří rádi poznávají naše hlavní město. Individuální procházky mají v zájemcích probudit smysl pro detail a popostrčit je k tomu, aby si všímali staveb, kolem kterých prochází. V pasáži Lucerna a CAMPu si můžete v sobotu 30/9 a neděli 1/10 vyzvednout…