Architektura mimo Prahu: vydejte se za Vilou Volman!

Winternitzovu a Müllerovu vilu už jste s nadšením prošli a Vila Tugendhat je příliš daleko? Navštivte funkcionalistický klenot ve středočeských Čelákovicích, jen půl hodiny vlakem z Hlavního nádraží!

Opravdu je to takový kousek?

Polopravdy stranou. Pokud se plánujete do Čelákovic vydat vlakem, tak se připravte, že vás z nádraží čeká ještě půlhodinová, leč velmi příjemná procházka pěšky. Historickou Prahu a všudypřítomná pole, tolik typická pro krajinu v okolí vlakových kolejí, vystřídá modernější panelová zástavba druhé poloviny 20. století. Některé ulice kterými projdete ale zdobí i rodinné vily, které jsou o několik dekád starší. Architektura Čelákovic vás každopádně svým vzezřením nemůže připravit na to, co vás čeká, až dorazíte do cíle.

Kdyby byla vila Volman postavena o pár století dříve a nacházela se například na území dnešního Spojeného království, byla by jistojistě označována sídlem a bydlel by v ní pravděpodobně nějaký Lord. Jelikož nejen samotná vila, ale i její zázemí a přilehlé pozemky nadchnou svou velkolepostí až pompézností.

Proč jsem o Vile Volman ještě neslyšel?

To, že stavba ještě není zapsána do národní paměti, jako její příbuzná Vila Tugendhat či pražská Müllerova vila je způsobeno tím, že své brány otevřela veřejnosti teprve roku 2022. Po dlouhých letech neuctivého zacházení se k ní konečně přistoupilo s maximálním respektem a s historickou akurátností, a to pod vedením architekta Marka Tichého z TaK Architects. Dnes se tak můžete vydat do Čelákovic na prohlídku a později pak vyprávět vašim vnoučatům, že jste vilu navštívili v dobách, kdy patřila mezi žhavé turistické novinky!

Dsc 0182
Nejen exteriéry jsou důkazem, že při rekonstrukci bylo dbáno na každý detail. Původní nedochovaný nábytek je zastoupen důstojnými náhradníky, například tímto příborníkem od Jindřicha Halabaly.

Proč zrovna přízvisko Volman?

Své jméno nese vila po jejím prvním majiteli, továrníku Josefu Volmanovi. Ten se rozhodl svěřit své vize o novém domovu dvěma mladým architektům. Byli jimi absolventi ČVUT a společně s Jiřím Voženílkem členové tzv. Pokrokové architektonické skupiny (zkráceně PAS), Karel Janů a Jiří Štursa. Ti se při vytváření tohoto rozsáhlého díla inspirovali surrealistickými tendencemi, které v té době hýřili Evropou i architekturou slavného Le Corbusiera (zvláště jeho projektem pařížského bytu pro sběratele umění Charlese de Beistegui). Nebáli se nejmodernějších architektonických výrazů ani barevných kombinací. Využívali luxusních materiálů jako je mramor či travertin, a i přes zdánlivou těžkost celé stavby působí vila lehce a vzdušně. Prostupuje jí totiž dostatek slunečního světla a nechybí jí ani terasy a přístup na střechu, která slouží jako místo k relaxaci.

Dsc 0183
Ve vile nesmí chybět nábytek podle vzoru Ludwiga Mies van der Rohe

Paradoxní je, že Janů se Štursou se hrdě hlásili k levicové avantgardě. Přesto bylo jedno z jejich vrcholných děl zakázkou pro bohatého podnikatele a jeho dceru. Oba autoři se nicméně svého politického snu dočkali, když se po 2. světové válce do čela státu dostala Komunustická strana. Naopak Volman na nové politické poměry doplatil. Vila byla konfiskována a původní majitelé museli svůj domov po necelých deseti letech od kolaudace opustit. Z budovy se tak stal prostor pro společenské akce a následně po několik dekád i mateřská škola. V devadesátých letech začal dům chátrat a na záchranu musel čekat dlouhé roky. To se nakonec na sklonku nového milénia podařilo a Vila Volman po mnoha náročných letech rekonstrukce opět ožívá coby klenot funkcionalistické architektury. Právem se tak může pyšnit členstvím v mezinárodní organizaci Iconic Houses.

Dsc 0184
Vila je poslední roky rájem filmařů, svatebčanů i hudebních a divadelních umělců. Natáčel se tu například spot pro 13. řadu StarDance.

Na co se mohu při prohlídce těšit?
Při komentované prohlídce vás primárně čeká mnohem podrobnější výklad o historii a prvcích vily. Ale nebojte se, nejde o žádné předem naučené odříkávání naučeného textu. Budete překvapeni, jak lehce vklouznete do děje a uvidíte, jak neradi uslyšíte, že prohlídka už se blíží ke svému konci.
Hlavně se ale můžete těšit na neopakovatelnou atmosféru místa. Klid, který z budovy sálá a symbióza všech prvků se jen těžko popisuje slovy. Tady malá ukázka, pak už stačí jen vyrazit!

Dsc 0185
Dsc 0186
Dsc 0187
Nejfotogeničtější místa: luxferová stěna, mramorem osázená koupelna a ikonické ementálové schodiště

Prohlídku už jsem s nadšením absolvoval a rád bych se do vily brzy vrátil. Nabízí i jiný program?

Určitě! Vila kromě komentovaných prohlídek organizuje i řadu dalších akcí, proto doporučujeme sledovat její webové stránky, kde se program průběžně aktualizuje. Ať se tam chcete vrátit coby návštěvník divadelního představení nebo koncertu, či jako budoucí nevěsta a ženich, Vila Volman má pro vás brány vždy otevřené!

Poděkování

Spolek Mapamátky by rád srdečně poděkoval paní Zuzaně Kadlečkové, která nás celou vilou provedla a ochotně zodpověděla na všechny zvídavé dotazy. Její píle a nadšení udává tempo celému projektu a díky němu se dnes vila vrací zpátky na výsluní. 

Dsc 0189

Hledání “ztraceného” kouzla vánoční Prahy. Dá se ještě najít autentická atmosféra Vánoc?

Máte poslední roky pocit, že se vám ta pravá vánoční atmosféra, jak ji znáte z dětských let, vyhýbá obloukem? Určitě nejste sami. Koneckonců - nahlížení na svět dětskýma očima je nenávratně pryč a komercionalizace Vánoc v podobě přihlouplých reklam a vysmátých Santa Clausů tomu příliš nepomáhá. Vězte ale, že naše hlavní město stálé skýtá místa,…

Den architektury 2024 očima fotografů

Jaké akce jsme si pro vás letos připravili?

Prozkoumejte s námi interiéry učitelských domů od architekta Otakara Novotného

Interiér jednoho z kubistických skvostů Prahy.

Projděte se pražskými zahradami a objevte skrytá zákoutí města

Spolek Mapamátky přináší další trasu zaměřenou na architekturu Prahy, tentokrát s podtitulem „zahradní“. Tato tematická procházka je již patnáctou v pořadí a je určena pro všechny, kteří mají zájem poznat Prahu z jiné perspektivy. Klidné zahrady mohou často unikat pozornosti běžných návštěvníků, přestože skrývají historicky důležité stavby a odhalují moderní přístupy k zahradní architektuře. Můžete…

Ostré hrany kubismu a výrazné obloučky rondokubismu

Spolek Mapamátky mapuje ve svých dvou nových procházkových trasách architekturu kubistického a rondokubistického stylu. Díky trasovému webu, a nově i letáku zdarma ke stažení na mapamatky.cz, mohou zájemci navštívit přes 20 unikátních staveb a ke každé si přečíst krátký historický výklad. Díky hravému pojetí a kurátorskému výběru jednotlivých zastávek může člověk poznat Prahu z různých…

Gabriel Loci: Klášter benediktinek, ministerstvo pošt a telegrafů i hotel

Bývalý klášter sv. Gabriela s opatským kostelem Zvěstování Panny Marie je mnohem více než jen filmovou kulisou.

ČERVEN 2024: Ve znamení žen v architektuře

Akce organizované Mapamátkami, Gender Studies a projektem Ženy v architektuře. Co jsme se dozvěděli?

Ztracené v plánech

Diskuze a komentovaná procházka na téma žen v architektuře. Ve spolupráci s Gender Studies o.p.s.

Kulturní kvíz Mapamátek je zase tady!

Na kvízu Mapamátek nikdy nevíte, co čekat. Naše kola jsou rozdělena podle typu otázek a díky tomu je každé úplně jiné. A co to znamená?

Trasa o počátcích české ženské vzdělanosti

Procházka s podtématem feminismu vás zavede na místa spojená s ženskou emancipací a vzdělaností u nás. Jednotlivé zastávky představují cestu českých žen za právem volit, studovat, bavit se nebo obecně rozhodovat o svém životě. Poznejte příběhy feministek, architektek či spisovatelek, které svou vytrvalostí přetvářely společenské normy. Čeká nás cesta od počátků bojů za ženská práva až po moderní vyjádření politické, ekonomické a sociální…