Den architektury 2024 očima fotografů

Děkujeme všem, kteří dorazili na naše akce v rámci festivalu Den architektury. Připravili jsme pro vás architektonický kvíz, literární procházku Prahou 19. století i procházku v angličtině zaměřenou na architekturu metra a sídliště Jihozápadní město. Těšíme se na všechny zase příští rok a do té doby na mnoha našich akcích! Vaše Mapamátky

>> v říjnu a listopadu se můžete těšit na další zábavné kvízy, registrace u nás na webu <<

David Kumermann 3264
Foto: David Kumermann, Den architektury

Architektonický pub kvíz

Užili jsme si zábavný pub kvíz plný nečekaných otázek nejen o architektuře Prahy. Prověřili vaše znalosti z oblasti architektury, včetně témat letošního Dne architektury, jako bylo výročí Karla Hubáčka či osobnost Franze Kafky. Otázky se zaměřily i na historii, geografii, dopravu a kulturu hlavního města, stejně jako na spojení literatury a architektury či bizarnosti ve městě. Byli jste skvělí!

Foto: David Kumermann, Den architektury

Do kvízu se přihlásilo více než 50 účastníků a konkurence byla opravdu silná. Doufáme, že jste se s námi bavili a budeme se těšit u dalších vydání našeho kvízu „Mapamátky na čepu„. Gratulujeme všem týmům a také vítězům!

David Kumermann 3232

Literární procházka Prahou 19. století

S naším Štěpánem jsme se vydali oblastí Podskalí po stopách významných českých literátů a obrozenců. Dílo a jejich život přiblížil v kontextu města, doby a atmosféry 19. století. Od domu, kde žila Božena Němcová, přes Ladovu ulici, podél nábřeží na Palackého a Jiráskovo náměstí, až k místu spojovanému s Karolínou Světlou.

Foto: Jakub Červenka, Den architektury

Sídelní struktury: sídliště Jihozápadní město

Na procházce vedené v angličtině jsme se vydali z Hlavního nádraží historickým motoráčkem až do Jinonic objevit moderní a současnou architekturu. Cestou nesměla chybět návštěva pražského metra B. Výklad směřoval hlavně k architektuře a zajímavostem o sídlišti Jihozápadní město. K účastníkům z řad veřejnosti se k nám přidali také filmoví tvůrci, kteří přijeli do Prahy na festival Film a architektura. Bylo nám ctí vás všechny poznat. Děkujeme za váš zájem!

Foto: Jitka Horázná, Den architektury

Architektura mimo Prahu: vydejte se za Vilou Volman!

Winternitzovu a Müllerovu vilu už jste s nadšením prošli a Vila Tugendhat je příliš daleko? Navštivte funkcionalistický klenot ve středočeských Čelákovicích, jen půl hodiny vlakem z Hlavního nádraží! Opravdu je to takový kousek? Polopravdy stranou. Pokud se plánujete do Čelákovic vydat vlakem, tak se připravte, že vás z nádraží čeká ještě půlhodinová, leč velmi příjemná…

Hledání “ztraceného” kouzla vánoční Prahy. Dá se ještě najít autentická atmosféra Vánoc?

Máte poslední roky pocit, že se vám ta pravá vánoční atmosféra, jak ji znáte z dětských let, vyhýbá obloukem? Určitě nejste sami. Koneckonců - nahlížení na svět dětskýma očima je nenávratně pryč a komercionalizace Vánoc v podobě přihlouplých reklam a vysmátých Santa Clausů tomu příliš nepomáhá. Vězte ale, že naše hlavní město stálé skýtá místa,…

Prozkoumejte s námi interiéry učitelských domů od architekta Otakara Novotného

Interiér jednoho z kubistických skvostů Prahy.

Projděte se pražskými zahradami a objevte skrytá zákoutí města

Spolek Mapamátky přináší další trasu zaměřenou na architekturu Prahy, tentokrát s podtitulem „zahradní“. Tato tematická procházka je již patnáctou v pořadí a je určena pro všechny, kteří mají zájem poznat Prahu z jiné perspektivy. Klidné zahrady mohou často unikat pozornosti běžných návštěvníků, přestože skrývají historicky důležité stavby a odhalují moderní přístupy k zahradní architektuře. Můžete…

Ostré hrany kubismu a výrazné obloučky rondokubismu

Spolek Mapamátky mapuje ve svých dvou nových procházkových trasách architekturu kubistického a rondokubistického stylu. Díky trasovému webu, a nově i letáku zdarma ke stažení na mapamatky.cz, mohou zájemci navštívit přes 20 unikátních staveb a ke každé si přečíst krátký historický výklad. Díky hravému pojetí a kurátorskému výběru jednotlivých zastávek může člověk poznat Prahu z různých…

Gabriel Loci: Klášter benediktinek, ministerstvo pošt a telegrafů i hotel

Bývalý klášter sv. Gabriela s opatským kostelem Zvěstování Panny Marie je mnohem více než jen filmovou kulisou.

ČERVEN 2024: Ve znamení žen v architektuře

Akce organizované Mapamátkami, Gender Studies a projektem Ženy v architektuře. Co jsme se dozvěděli?

Ztracené v plánech

Diskuze a komentovaná procházka na téma žen v architektuře. Ve spolupráci s Gender Studies o.p.s.

Kulturní kvíz Mapamátek je zase tady!

Na kvízu Mapamátek nikdy nevíte, co čekat. Naše kola jsou rozdělena podle typu otázek a díky tomu je každé úplně jiné. A co to znamená?

Trasa o počátcích české ženské vzdělanosti

Procházka s podtématem feminismu vás zavede na místa spojená s ženskou emancipací a vzdělaností u nás. Jednotlivé zastávky představují cestu českých žen za právem volit, studovat, bavit se nebo obecně rozhodovat o svém životě. Poznejte příběhy feministek, architektek či spisovatelek, které svou vytrvalostí přetvářely společenské normy. Čeká nás cesta od počátků bojů za ženská práva až po moderní vyjádření politické, ekonomické a sociální…