Atrium na Žižkově

Barokní kostel uprostřed žižkovského vnitrobloku zní napoprvé jako zvláštní kombinace. Rozhodně ale ne pro ty, kteří znají ulici Čajkovského a Atrium Žižkov. Drobný kostelík povýšení Svatého Kříže z let 1717–1719 stál v době svého vzniku ještě pár kilometrů za právě vznikajícím barokním opevněním Prahy a v jeho okolí se nacházel pouze morový hřbitov a pár usedlostí, jako třeba Sklenářka nebo Reismanka. V průběhu let byl kostel dostavován či přestavován, a díky jeho oblibě zde byla zřízena poustevna pro příslušníky řádu ivanitů, a na morovém hřbitově kaple Bolestné Panny Marie, která sloužila i jako umrlčí. Těžkou ránu zažil kostel v druhé polovině 18. století, kdy došlo k poničení stavby kvůli vpádu pruských vojsk. Od té doby kostel chátral a díky tomu, že se na hřbitově přestalo pohřbívat, byla zničena i kaple. Objekt částečně sloužil jako skladiště a místo pohřebiště sem lidé chodili na zelinářskou zahradu. V 60. a 70. letech probíhaly rozsáhlé snahy o to proměnit bývalou sakrální stavbu na objekt sloužící obyvatelům, což se podařilo v roce 1984. Od té doby se z Atria na Žižkově stalo místo setkávání, konají se zde koncerty, výstavy a bývalý kostel slouží jako komunitní centrum. Kostelík má barokní štít s volutami a monumentální pískovcový portál. Přibyla k němu moderní přístavba, kde se dnes nachází galerie a kavárna, a v místním atriu najdete i uměleckou kašnu. Před vchodem vás přivítá také plastika sedící dívky a výmluvný citát Jana Wericha.

Otevírací doba:

Galerie
st–ne 14–19

Kavárna (letní měsíce)
ne–st 10–22
čt–so 10–23

Čajkovského 12, 130 00 Praha 3 - Žižkov

Atrium na Žižkově – Čajkovského 12, Žižkov

Potkáváme se s vámi na tomto kulturním místě se staletou historií. V galerii na vás čeká leporelo, kde se můžete umělecky vyjádřit. Namalujte, co vás zrovna napadne, co vidíte nebo co vás zrovna trápí či těší. Také můžete navazovat na již vzniklé kresby před vaším příchodem. Kreativitě se meze nekladou a my se moc těšíme, co společně vytvoříme.

Leporelo a pastelky dostanete na vyžádání od kustodů.

Zároveň bychom vás rádi poprosili, abyste zapůjčený materiál vraceli. Děkujeme.

Pro sledování návštěvnosti webu používáme analytická cookies. Díky vašemu souhlasu s jejich použitím nám umožníte anonymně zaznamenat počet návštěv na webu, odkud jste k nám přišli a jak dlouho si naše stránky prohlížíte.

Vedlejším účinkem vašeho souhlasu bude obří dávka motivace pro naši práci.