Reduta Jazz Club
Sametová revoluce a sametový jazz. I tak by se dalo popsat srdce pražské jazzové scény neboli Reduta Jazz Club sídlící v paláci Louvre na Národní třídě. Palác i interiér slavné kavárny Louvre navrhli v roce 1902 architekti František Buldra a Richard Klenka v novorenesančním stylu na místě zbořeného Trauttmannsdorfského paláce. V přízemí a suterénu původně existovala noční vinárna, kterou basista Jan Arnet s dalšími umělci v roce 1957 přeměnil právě na klub Reduta.
V prvních letech fungování tohoto klubu se dramaturgie zaměřovala primárně na divadelní inscenace formou moderního literárního kabaretu, i když s velmi silnou hudební složkou. Svá první společná vystoupení zde měli například Jiří Suchý a Jiří Šlitr, již posléze založili divadlo Semafor. Na dva roky zde také působilo Divadlo Járy Cimrmana. Divadelní složka, která byla reprezentována tzv. text-appealy neboli představeními skládajícími se z písniček, povídek a krátkých scének, začala být časem doplňována také jazzovými večery vůdčích tuzemských jazzmanů. Nakonec byly otevřeny dvě samostatné scény – jazzový klub a kabaretně-divadelní pódium. Obě zde fungují dodnes.
Reduta se postupně měnila na jednu z nejsvobodnějších uměleckých scén v Praze, a i přes tuhý odpor StB se později stala jedním z hlavních center sametové revoluce. Po roce 1989 začal pro klub zlatý věk a dosáhl opravdu světové proslulosti. Svědčí o tom i legendární návštěva tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona. Ten se v roce 1994 jako amatérský hráč zapojil do tradičního jam session svojí hrou na saxofon, který mu daroval Václav Havel. Slávu podniku dále dokládají i zvučná jména účinkujících, již klub navštívili a koncertovali v něm – Louis Armstrong, Chris Barber, Glen Miller Orchestra, Wynton Marsalis či B. B. King. V současnosti se v klubu snaží o propojení tradičního jazzu s moderním za pomoci rocku, funky, fusion i blues a zároveň připravují nespočet večerních akcí zasvěcených legendám světového jazzu. Atmosféra v sále zůstává i po letech působivá, a to nejen díky dobré akustice, ale hlavně díky relativně drobnému rozměru sálu. Divák je pak zcela ponořen do dění na pódiu a po zhasnutí světel jsou všechny jeho smysly upřeny na hudebníka. Přijďte se také přesvědčit o půvabnosti Reduty a staňte se tak součástí historie nejstaršího jazzového klubu v Praze.
