Klub Swim

Jak propojit tanec, hudbu, dobré jídlo a funkcionalistickou architekturu? Skvělou volbou je beze sporu hudební klub Swim. Najít ho můžete na adrese Štěpánská 36. Přístupný je ale i z ulice Ve Smečkách, a to díky Štěpánské pasáži, dříve známé jako pasáž Merkur. Ta je považována za jednu z nejhodnotnějších pasáží v Praze, zvláště díky detailům jako jsou stropní luxfery nebo výkladce s ohýbanými skly. Za toto propojení i za velmi architektonicky cenné činžovní domy na obou koncích pasáže vděčíme podnikateli Ferdinandu Baumannovi. Ten si jako architekta pro obě paralelní stavby vybral slovenského rodáka Eugena Rosenberga, jenž v Praze absolvoval praxi u funkcionalistických architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka. Na krátko dokonce pracoval i jako stážista u legendy moderní architektury, švýcarského architekta LeCorbusiera.

Rosenbergův návrh domu do Štěpánské ulice z roku 1937 obsahuje všechny náležitosti tzv. emocionálního funkcionalismu. Můžeme ho rozpoznat díky netypickému použití materiálů jako je obklad z leštěné žuly nebo kombinace okenních rámů z chromované oceli a dřeva. Dům v ulici Ve Smečkách má pro změnu obklad z bílé keramiky. Dochovaných detailů využily v roce 2018 architektky Barbara Zedková a Lenka Mrzlíková z ateliéru MIAOW, když připravovaly kompletní přestavbu bývalé prodejny koberců právě na hudební klub Swim. Vznikl tak esteticky čistý prostor o dvou podlažích, který je zbaven přebytečných reklam a navazuje na svoji funkcionalistickou minulost. V přízemí najdete bar a restauraci s celodenním provozem, ale pokud jste si přišli zatancovat nezbývá než se ponořit do suterénu, kde už na vás čeká lehce netypický taneční parket. Architektky totiž využily stávající betonovou vanu po kotlích a pojaly ji jako „bazén“, ke kterému dále dotvářely jednotlivé prvky spjaté s danou teematikou – DJ pult, zábradlí, bary, osvětlení. Výsledek je až omamující, zvláště když k tomu přidáte hudbu ve stylu elektro nebo house, trochu umělého kouře a skvělé dýdžeje, kterými program Swimu opravdu nešetří. Přijďte se také zaposlouchat do rytmů hudby v tomto skvělém funkcionalistickém podvodním světě.

Štěpánská 622/36, 110 00 Praha 1-Nové Město

Pro sledování návštěvnosti webu používáme analytická cookies. Díky vašemu souhlasu s jejich použitím nám umožníte anonymně zaznamenat počet návštěv na webu, odkud jste k nám přišli a jak dlouho si naše stránky prohlížíte.

Vedlejším účinkem vašeho souhlasu bude obří dávka motivace pro naši práci.