Klub Fuchs2

Dokážete si představit spojení funkcionalistické architektury a ledního hokeje? A co třeba když vyměníte bruslení za alternativní hudební scénu? Řeč je o budově, která si během své historie zkusila obojí neboli Fuchsově kavárně na ostrově Štvanice. Stavba, kterou tisíce lidí denně pozorují při průjezdu severojižní magistrálou, byla postavena roku 1932 podle projektu Josefa Fuchse za pomoci Bohumila Steigenhöfera. Fuchs se k zakázce dostal přes společnost Pražských vzorkových veletrhů, což byli investoři objektu na Štvanici i zadavatelé jeho největší zakázky: Veletržního paláce. Vznikl tak ojedinělý venkovní stadion s umělou ledovou plochou, kde bylo možné utvořit 4 centimetry silný led už za dvě hodiny.

Byl to zrovna tento sportovní objekt, ve kterém v roce 1947 českoslovenští hokejisté poprvé zvítězili při Mistrovství světa v ledním hokeji. Zastřešen byl stadion až v roce 1956 a od té doby začala sláva zimního sportovního areálu neústupně blednout. Poslední mistrovství se zde konalo o tři roky později a pak už sloužil jen bruslení pro veřejnost. Na velkou slávu dnes může vzpomínat jen bývalá kavárna, jelikož slavný stadion byl roku 2011 kvůli havarijnímu stavu zdemolován. Podobný osud mohl čekat i ono přilehlé restaurační zařízení, nebýt několika nadšenců z více pražských kolektivů, jimž nebyl osud funkcionalistické stavby ze 30. let lhostejný. Klub Fuchs2, který se zde v současné době nachází, si zachoval ráz předchozích podniků z kraje 80. let, kdy se z objektu stala diskotéka. Některé tak může překvapit velmi svébytná atmosféra, kterou doprovází zajímavý hudební program. Ten zaručeně nadchne posluchače elektronické a alternativní hudby, na kterou se Fuchs2 zaměřuje.

Ostrov Štvanice 1125, 170 00 Praha 7-Holešovice

Ačkoliv vás navigace aktuálně vede směrem k poslední zastávce přes Štefánikův most, nevracejte se. Stačí se vydat směrem ke stanici metra Vltavská dále po Hlávkově mostě, užít si výhledy na Pražský hrad a krásná sousoší a připravit se na výklad o budoucí podobě filharmonie. Už za pár let budete od Fuchsu pohlížet na to, jak se vznáší nad Vltavou. 

Pro sledování návštěvnosti webu používáme analytická cookies. Díky vašemu souhlasu s jejich použitím nám umožníte anonymně zaznamenat počet návštěv na webu, odkud jste k nám přišli a jak dlouho si naše stránky prohlížíte.

Vedlejším účinkem vašeho souhlasu bude obří dávka motivace pro naši práci.